Проектування системи опалення

fe53751789fe55

Проектування системи опалення

Процес розрахунку системи опалення включає в себе наступні пункти:

 • Визначення тепловтрат – потрібно для того, щоб максимально вірно вибрати джерело тепла.
 • Визначення виду опалювальної системи, яка буде використовуватися – батареї, тепла підлога, конвектор, та її температурного режиму. Визначення температурного режиму проводиться для того, щоб не помилитися в підборі батарей і конвекторів, оскільки, чим нижче температура опалювальної системи, тим більша потужність повинна бути у конвекторів та розмір у радіаторів.
 • Гідравлічний розрахунок – проводиться для визначення швидкості і обсягу теплоносія, розмірів трубопроводів і підбору циркуляційних насосів.
 • Економічний розрахунок – проводиться з метою підбору обладнання з необхідними характеристиками якості і прийнятною вартістю. У тому випадку, якщо в системі використовуються так звані «зелені технології» – тепловий насос або сонячні колектори, то для підрахунку окупності всієї системи доцільно буде розрахувати те, на скільки раціональним буде їх застосування.

Всі ці розрахунки проводять з метою вибору найбільш підходящої схеми системи опалення з максимально можливим ККД.

Індивідуальний розрахунок вартості

Одним з основних моментів мінімізації витрат під час опалювального сезону є скорочення тепловтрати в будинку, шляхом використання якісної теплоізоляції в будинку, а також установки склопакетів високої якості, що, в свою чергу, дає економію палива, необхідного для нагрівання води, що циркулює в опалювальній системі.

Вибір джерела тепла в системі опалення

Після того, як був зроблений розрахунок огороджувальних конструкцій, необхідно вибрати джерело тепла. Найчастіше використовують котли. Однак, сьогодні є і більш модернізоване обладнання, принцип роботи якого заснований на роботі за рахунок альтернативних джерел енергії.

Опалювальні котли

Виділяють два типи газових котлів:

 • Конвекційний – має робочу температуру від 70 до 90 градусів, даючи ККД до 98%.
 • Конденсаційний – дає більш високий ККД, що досягає 108%, при температурі подачі води близько 55 градусів. При цьому, чим нижче опалювальні котлиця температура, тим буде вище ККД котла. Даний вид ефективний у використанні, ніж конвекційний, оскільки споживає менше палива.

Котел, що працює на твердому паливі (твердопаливний) – в якості палива використовує деревину, вугілля, пелети і брикети. Використовується в будинках в якості основного або додаткового джерела тепла. Такий котел буде доречний в негазифікованих будинках, проте, потребують додаткового простору для зберігання свого палива і буферної ємності.

Тепловий насос в розрізі

Тепловий насос є оптимальним альтернативним джерелом теплової енергії. Виступаючи одним з яскравих прикладів «зелених технологій»,тепловий насос він поглинає тепло зовнішнього середовища і передає його опалювальній системі. Виділяють чотири основних види теплових насосів:

 • Повітря-вода;
 • Повітря-повітря;
 • Грунт-вода;
 • Вода-вода.

Незважаючи на те, що найбільш економічним для установки варіантом є насос виду «повітря-повітря», в будинках найчастіше встановлюють насос «повітря-вода». Його установка менш затратна, ніж виду «вода-вода» або «грунт-вода», але, при цьому, він дає досить високий ККД.

З даним видом насоса комбінують котел, що працює від електрики, що забезпечує необхідну для його роботи в умовах холодів підтримку, оскільки його функціонування безпосередньо пов’язане в зовнішньою температурою – чим вона нижча тим коефіцієнт перетворення насоса нижче. Таким чином, при установці з насосом електричного котла, з’являється можливість знизити споживану котлом електроенергію, оскільки основне навантаження припадає на роботу насоса.

Робота насоса «вода-вода» заснована на утилізації тепла ґрунтових вод, яке передається воді в опалювальній системі. Цей вид насоса вважається найефективнішим, оскільки його робота жодним чином не залежить від зовнішніх температур. Колектор насоса встановлюють глибоко в землю, нижче рівня її замерзання, там, де температура знаходиться на рівні приблизно +12 градусів. Встановлений таким чином, насос забезпечує обігрів будівлі в будь-який час року.

Робота насоса «грунт-вода» заснована на утилізації тепла грунту, яке передається воді в опалювальній системі. Робота цього виду насоса також вважається дуже ефективною, оскільки не залежить від зовнішніх температур і залежить від типу грунту і його вологості.

При виборі теплового насоса слід враховувати, що кожен його вид має свої певні технічні характеристики. Щоб не помилитися з вибором, в даному питанні рекомендується скористатися допомогою кваліфікованого фахівця.

Підсумки

На сьогоднішній день найбільш ефективним у використанні джерелом теплової енергії виступає тепловий насос. Термін його окупності досить малий, і безпосередньо пов’язаний з його видом, режимом роботи і коливаннями температури. Розрахунок періоду окупності теплового насоса повинен проводитися фахівцем, поряд з проектуванням системи опалення.

Нижче ми розглянемо правильні варіанти облаштування опалювальної системи.

 • Електричний котел – застосовується найчастіше. Виступає в ролі доповнення до теплового насосу.
 • Тепловий насос «повітря – повітря» оптимальний як доповнення до раніше встановленої опалювальній системі. Дозволяє значно заощадити на опаленні будинку. Має режими роботи на обігрів взимку і охолодження в літній період часу.
 • Конденсаційний котел – застосовують для нагріву теплоносія опалювальної системи. Працює на газі.
 • Тепловий насос «повітря – вода» комбінований з котлом, що працює від електрики – відмінний варіант з точки зору співвідношення ціни і експлуатації.
 • Тепловий насос «повітря – вода» комбінований з конденсаційним котлом – підійде для застосування в раніше проведеній системі опалення.
 • Твердопаливний котел – застосовується в якості основного або резервного джерела тепла, що вимагає досить великих площ для розміщення палива, на якому він працює і буферної ємності.
 • Тепловий насос «вода – вода» або «грунт – вода», що працює на електроенергії – цілком покриває всі тепловтрати будівлі і цілком може функціонувати без застосування резервних джерел теплової енергії.
/ Без категорії